نیستان سیریک
حتما بخوانید
تمدید مهلت ارسال آثار به سومین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران

تمدید مهلت ارسال آثار به سومین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران

نیستان سیریک:مصطفی کریمی زاده رئیس نمایندگی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیریک گفت :با توجه به درخواست های مکرر ...

ادامه مطلب...
 • کد خبر : 5227
 • تاریخ انتشار : 18 مارس 2016 - 13:45
 • 6 نظر چاپ
 • «سیریک» گنج سواحل مکران / مسافران نوروزی تالاب بین المللی آذینی را ازدست ندهند/ شهر راز و رمزهای مدهوش کننده بیابان و دریا

  «سیریک» گنج سواحل مکران / مسافران نوروزی تالاب بین المللی آذینی را ازدست ندهند/ شهر راز و رمزهای مدهوش کننده بیابان و دریا

  نیستان سیریک: سیریک شهرستانی در 175 کیلومتری بندرعباس در جنوب شرق دروزه سواحل مکران با طبیعتی از بیابان و دریا قرار دارد، تالاب بین المللی آذینی و مجموعه دنیای جنگلی حرا با رازهای مدهوش کننده جاذبه ای رویایی برای گردشگران و عکاسان طبیعت ایجاد کرده است.   به گزارش خبرنگارنیستان سیریک، متاسفانه این طبیعت جلگه ...

  نیستان سیریک: سیریک شهرستانی در 175 کیلومتری بندرعباس در جنوب شرق دروزه سواحل مکران با طبیعتی از بیابان و دریا قرار دارد، تالاب بین المللی آذینی و مجموعه دنیای جنگلی حرا با رازهای مدهوش کننده جاذبه ای رویایی برای گردشگران و عکاسان طبیعت ایجاد کرده است.

   

  به گزارش خبرنگارنیستان سیریک، متاسفانه این طبیعت جلگه ای پر راز و رمز برای گردشگران معرفی نشده است ومانند گنجی در عمق سواحل مکران و دل بیابان افتاده است ،اما تلاش برای معرفی این ظرفیت ها در حال افزایش است و سال گذشته 300 هزار مهمان ومسافر نوروزی دراین شهرستان حضورداشته اند و امسال نیز برای بهار 95 پیش بینی می شود بیش از 400 هزار نفر مسافر از سیریک دیدن کنند.

  user comment

  user comment

  تالاب بین المللی آذینی« خور آذینی»

  تالاب بین المللی خورآذینی یکی از چهار تالاب بین المللی هرمزگان بوده و به دلیل وجود رویشگاه جنگل حرا و چندل به عنوان یکی از تالابهای منحصر به فرد کشور شناخته می شود.

  20150226_122517

  تالاب آذینی در جنوب شرق استان هرمزگان و جنوب شرقی تنگه هرمز واقع شده است که در۳۵کیلو متری مرکز شهرستان سیریک قرار دارد و پهنه این تالاب به طول ۴۰ کیلومتر و مساحت ۵۰۰ هزار هکتار منطقه وسیعی است که زیر پوشش درختان حرا و چندل می باشد و تعدادی از روستاها در شعاع ۵ کیلو متری از این تالاب قرار دارند که امرار و معا ش آنها از صیادی می باشد.20150226_122523

  یکی از زیبایی های دیگر این تالاب، پناهگاهی امن برای انواع پرندگان مناطق گرمسیری و مهاجر است، همچنین به علت انباشته شدن رسوبات حاصل از بین رفتن درختان حرا و استفاده موثر آبزیان از این ذرات، این تالاب به زیستگاه دائمی خرچنگ، ماهی گِل خورک و پرندگانی مانند «اِگرتها»تبدیل شده است.

  20150226_114337

  مجموعه جنگل های حرا

  تنها شگفتی که برای ورود به جنگل حرا در ذهن هر بازدید کننده ای نقش می بندد پوشش گیاهی از حرا و چندل است که در حد فاصل جذر و مد دریا قرار دارد، درخت حرا یک گیاه استثنایی است که در قسمتهای کم عمق، کنار و روی تپه های تالاب می روید. عمق آب این مناطق از یک تا یک و نیم متر تجاوز نمی کند بنابراین جنگل، هنگام بالا آمدن آب دریا به حالت شناور می ماند و با فروکش کردن آب دریا به مدت ۶ تا ۷ ساعت مانند جنگل های مناطق خشک نمایان می شود.

  این جنگل زیست گاه ارزشمندی برای پرندگان است و این نقطه از دریای عمان یکی از نواحی مهم زمستان گذرانی برای این پرندگان است و به علت جزر و مد بودن دریا بسیاری از ماهیان وارد تالاب می شوند که یا طعمه پرندگان و یا صید صیادان می شوند.20150226_114250

  این رویشگاه جنگلی به لحاظ تنوع اکولوژی و موقعیت جغرافیایی خاص، زیستگاه ارزشمند گونه های جانوری و گیاهی بوده و یکی از نواحی مهم زمستان گذرانی پرندگان در معرض خطر انقراض، همچون پلیکان پا خاکستری، حواصیل خاکستری، اکرت بزرگ و اکرت ساحلی، گیلانشاه ابرو سفید و گیلانشاه حنایی است.

  رازمدوهوش کننده دریا با بیابان/ آب و هوای معتدل بهاری

  سیریک به لحاظ هم بستری بیابان با دریا فضایی جذابی برای گردشگران به وجود آورده است و از تلفیق بیابان با دریا شرایط خاص آب و هوایی بوجود آورده است و به همین دلیل هر ساله شمار زیادی از مردم کشورمان راهی این شهرستان می شوند تا از جاذبه های دیدنی و طبیعت بکر این منطقه بازدید کنند.

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  تماشای طلوع زیبای خورشید، قله کوه های مختلف، دیدن انواع حیوانات شکاری، رد پای انواع حیوانات وحشی در کوهستان ها، عظمت و زیبایی کاروان هزاران نفری شتر ، هجوم ریگ های ساحل به روستاها « کندال» ،نخلستان های سر به فلک کشیده روستای روتان ، سدهای خاکی ،باغات و کشاورزی ها ، زیبایی های چشم نواز ساحل و غروب ، المان های شهری و همه وهمه می تواند از جمله سوژه های دیدنی باشد.

  IMG_20150401_155617

  سیریک از ظرفیت های توریسمی نهفته زیادی برخوردار است و جدای از مقوله تاریخی و طبیعی در حوزه ها ی متعددی مانند  فرهنگی ،تاریخی و در حوزه جذب توریسم اقتصادی نیز از ظرفیت بالایی برخوردار است.

  2013-05-26 19.14.41

  قلعه شاداب» کلاگت»

  آثار تاریخی شهرستان سیریک در کنار روستاها با معماری های منحصر به فرد از ظرفیت های گردشگری این شهرستان است قلعه شاداب این قلعه در ۴۵ کیلومتری مرکز شهرستان سیریک بر بالای صخره های بلند روستای کنارجو قرار دارد و این قلعه سفالی مربوط به قرون مفاخر اسلامی در قرن نهم هجری بوده است که در حاشیه این اثر تاریخی باغها ی نخل ودرختان دیگری قرار دارد که به واسطه سد خاکی که در نزدیکی آن قرار دارد هر چند که این جاذبه گردشگری معرفی نشده است ولی علیرغم این گمنامی هر ساله میزبان شمار زیادی از مردم مختلف کشورمان است.

  user comment

  user comment

  این قلعه باستانی و طبیعی و خدا آفرین در سه طبقه و دارای بیست حلقه چاه قدیمی است و نشان از زندگی اجتماعی ملتی کهن دارد وتاریخ گذشتگان را با دنیای رمز آلود سفال و تنور و قلعه نگهبانی و قبرستان و زیارتگاه را برای هر انسانی به ارمغان می آورد.

  user comment

  user comment

  داستان خورشید و فلک ناز و آن مجسمه های طلایی اینجا ، دراین قلعه عینیت پیدا می کند.

  وجود سد خاکی روستای کنارجو با مرغابی های زیبا و مجموعه کنارستان کنارجو با درختان سرسبز وسایه های جذاب یکی دیگر از اماکن خوب تفریحی سیریک است.IMG_20151120_005443

  وجود نزدیک به 20 قلعه تاریخی در سیریک از دوران مختلف از عهد قبل ازاسلام تا دوران معاصر می تواند از هدفهای مهم گردشگری این سامان باشد.

  user comment

  user comment

  گنبد حریره در گورستان گروگ ،قلعه میرحاجی در سیریک کهنه، شهر سوخته شهباز در میشی ، غرفه های زیرزمینی ، قلعه کلات بندرکوهستک، قلعه محمودی، قلعه گرائیک، قلعه سرزه، قلعه لبنی، قلعه یا برج های چهارگانه شهداد اسماعیل و قبرستان های قدیمی تنب گورون روتان ازدیگر مکان های تاریخی سیریک هستند.IMG_20150328_114439

  قدمگاه شاه محمد/ قدیمی ترین درختان هرمزگان « لور »

  قدمگاه شاه محمد در روستای پالور ازتوابع بخش بمانی که یکی از اماکن مذهبی و مورد توجه مردم شهرستان و شهرستانهای همجوار است.

  315این آستانه بررروی غاری بنا شده است که در گذشتگان دور محل چله نشین و عبادت و راز نیاز بوده است . قدمگاه پالور در جوار درختان کهنسالی به نام « لور» « انجیرمعابد» قرار دارد که از قدمت بالایی برخوردارند و قدیمی ترین درختان استان هرمزگان به شمار می آیند. در طول سال و بویژه در نوروز بیشترین گردشگر نیز جذب می کند .

  ساحل شنی و گلی

  سواحل زیبای سیریک که حاصل از تقابل دریای عمان و خلیج فارس می باشد ، به مهم ترین مکان برای گردشگران تبدیل  شده است زیرا خط ساحل سیریک زنجیره ای از تالاب و رودخانه ها ی است که برای بسیاری از گونه های منحصر به فرد از جمله قورباغه ،خرچنگ ، ماهی ها و پرندگان و حیوانات به حساب می آید و محبوب ترین محلی برای گردشگران است.

  user comment

  user comment

  سواحل دل انگیز و خاطره ساز سیریک با ماسه های شنی که دارد و بادهای فرح بخش ساحلی در ساحل زیبای بندر قدیمی کوهستک وساحل سیریک  ساحل بکرو برخوردار از زیبا یی های خاصی که هر گردشگری را به سمت خود جذب می کند.

  user comment

  user comment

  وجود ساحل کرپان، موقعیت ساحلی بکر سلمان ،ساحل گهردودریاچه آب شیرین بحل وایجاد پیست موتور سواری و اتومبیل رانی در دل این ساحل از دیگر جاذبه های گردشگری سواحل  شهرستان سیریک است.

  user comment

  user comment

  تماشای غروب ، بردشت صدف های زیبا ، ماهیگیری با قلاب و تور های کوچک ، قایق سورای ، لنج سواری شبانه در بندرکوهستک و تماشای امواج دریا درساحل هنگام جزر ومد زبیایی خاطره انگیزی را آفریند.IMG_20150511_150554

  بازارچه مرزی میشی/ تنوع و قیمت مناسب اجناس خارجی

  بازار میشی بازاری است که توانسته بیشترین سهم جذب گردشگراین شهرستان را به خود بگیرد که در طول سال این مسافران را به سمت خود را می کشد که معمولا بیشترین آنها از استانهای جنوبی کشور هستند که اوج این سفرها در تعطیلات نوروزی به بیشترین حد خود می رسد،از ویژگیهای این بازار وجود اجناس و کالاهای خارجی است و برخورداری از قیمت مناسب که باعث رضایت این مسافران گردیده است.

  امکان ارسال انواع لوزام خانگی و … به شهرستان نیز یکی از خدمات رایج این بازاراست.

   

  Bilesavar

  Bilesavar

   

  در سیریک مناطق بکر، جذاب و دینی مختلف هستند که دست‌به‌دست هم می‌دهند و یک منطقه گردشگری برای توریسم ایجاد می‌کنند و از طرفی طبیعت و تاریخ در گسترش صنعت گردشگری نقش مهمی دارند و از همه مهم‌تر مسئولان و دولت‌ها با ارائه زیرساخت‌ها و خدمات مانند راه و حمل‌ونقل، آب و برق و با بهره گیری از سرمایه گذاران و ایجاد اماکن گردشگری می‌توانند یک منطقه را به عنوان مقصد گردشگران معرفی کنند.

  IMG_20150512_120827

  شهرستان سیریک در ۱۷5 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان هرمزگان بندر عباس قرار دارد که بعنوان دروازه طلایی مکران باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

   

   

  user comment

  user comment

  user comment

  user comment

  user comment

  user comment

  user comment

  user comment

  user comment

  user comment

  user comment

  user comment

  IMG_20151120_005746 Recovered_JPEG Digital Camera_37 Recovered_JPEG Digital Camera_39

   

  برچسب ها
  دیدگاه کاربران
  • ما به اتفاق خانواده امسالل سیریک آمدیم و اتفاقی از نمایشگاه مردم شناسی در میشی دیدن کردیم . جمع آوری اثاثیه قدیمی خانواده های بلوچ در نمایشگاه برامون بسیار جالب بود ولی متاسفانه اون لحظه فقط دو نفر آقا اونجا بودند و خبری خانم ها در نمایشگاه نبود . خانمم میخواست یادبود سفرش از لباس های بندری بخره ک ه متاسفانه کسی نبود که ازش بخریم. در کل اینقدر مردم سیریک خونگرم بودن که احساس میکردیم در بلوچستان خودمان هستیم.چیزی که ناراحتم کرد و به سادگی هم از یادم نمیره این بود که به شوق نماز جماعت رفتم مسجد ولی اون مسجد بجز من مسافر و کلیددار مسجد نمازگذار دیگه ای نبود .واقعا جای گله و گریه داره ازم مردم مسلمان اون محله

   • جناب عبدالله جهت اقامه نماز جماعت و شوق و ذوق های مربوطه به قم و مشهد یا مساجد شهر خودتون مراجعه کنید که هم بتونید از فضاهای موجود استفاده کنید و هم من و امثال من که از اینگونه فضاها لذت می بریم و تاسفی هم نمی خوریم ، در محیطی بکرتر بتونیم از طبیعت استفاده کنیم و بدون گله و گریه بلکه با سپاس و خنده به لب برگردبم .

  • سلام به گردشگران عزیز .خیلی دوست دارم به اتفاق خانواده سفری به سواحل مکران داشته باشم انشااله قسمت ماهم بشودولی انچه درمقالات خواندم امکانات ساحل به ان بزرگی برای گردشگری با خانواده بسیار ضعیف است اهل نماز وزیارت نیستم ولی همیشه به همه انها احترام مضاعف گذاشته ام عشق وعلاقه خواصی به ماهیگیری ودریا دارم همانطورکه بعضی مواقع خودرافارغ ازهرچیز فکر وذکر خودم را معطوف علاقه خودم میکنم به علاقهمندان دیگر گرایشها خرده نمیگیرم وعاشق ایران ومردمش هستم باهر گرایش ودین ومذهبی که دارند.

   • با سلام خدمت شما
    امکانات گردشگری در حال توسعه است ولی امکانات اولیه مدنظر شما فراهم است الحمد لله
    به علاوه آن تمام تلاش مجموعه شهرداری ها ودهیاری ها در عید بر این است تا فضای مناسبی را برای حضور مهمانان عزیز فراهم کنند
    ان شا الله بزودی تورهای گردشگری مکران نیز راه اندازی می شود و شما می توانید با ثبت نام در آن تورها از امکانات بهتر با هزینه پایین تری بهره ببرید.

  • سلام.مطالب و معرفی جاهای دیدنی شهرستان سیریک در این مقاله بخوبی تعریف شده بودند ولی متاسفانه اسمی از ساحل و رودخانه جومحله و دریاچه اب شیرین کندال بحل نشده بود همچنین طبیعت بسیار زیبا و دست نخوردی از نخلستانهای که در پشت روستای کندال به فاصله ای یک کیلومتری تا سه کیلومتری این روستا به نام های کاشکو،داحی قند و دحلی نشده،و همچنین درختان گهور با قدمت بیش از ۱۰۰سال این روستا هم اسمی برده نشده بود که به نام توگهور معرف است.ان شاالله که در مقاله های بعدی از جاهای دیدنی این روستا هم اسمی برده بشه.نه اینکه مشکل مردم کندال که شن های روان باشند شمارو به ذوق بیاره و فقط این رو به عنوان جای گردشگری شهرستان معرفی کنید.متشکرم.kandalle.blogfa.com

  *

  ایمیل شما برای همه نمایش داده نخواهد شد.

  *

  از نوشتن نظرات با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید.

  *

  از ارسال نظرات غیر مرتبط با متن خبر , تکرار نظرات دیگران , توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمائید.

  *

  نظراتی که حاوی تهمت و بی احترامی به مقدسات مذهبی , ادیان الهی , مسئولان کشوری , اقلیت های قومی و مذهبی و مغایر با عرف و قوانین جاری کشوری باشد منتشر نخواهد شد.


  ارسال دیدگاه

  *

  *

  *

  دکه روزنامه
  آخرین عناوین خبری

  تمدید مهلت ارسال آثار به سومین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران

  تلمبارشدن فضاهای ورزشی راکد در مرکز سیریک/از عدم توزیع عادلانه و عدم تخصص در ساخت برخی سازه ها/کج سلیقگی راه ورود به برخی سالن هارابسته است

  کاهش 4درصدی تصادفات وحوادث جاده ای درسیریک

  همایش وحدت بخش علمای شیعه و اهل سنت در سیریک برگزارمی شود

  مسئولین بیشتر به فکر معیشت مردم باشند و به بازار نظارت داشته باشند / اگر روحیه جهاد و مقاومت در ملتی باشد،‌ دشمن نمی‌تواند به اهداف خویش برسد/ هرگونه اقدام خلاف وحدت را به شدت محکوم می‌کنیم

  توزیع برنج با نرخ بازرگانی در سیریک

  بازارچه بزرگ ماهی در سیریک راه اندازی می شود

  سالروز تشکیل بسیح در سیریک

  ترابی: دشمن توانایی رو یا رویی با بسیج را ندارد

  جشن میلادپیامبر گرامی اسلام (ص) و امام جعفرصادق (ع) در روستای روتان برگزارشد

  برپایی دوره حکومت عدالت گستر مهدوی قطعی است

  جلسه هماهنگی برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم درسیریک

  فراخوان سومین جشنواره منطقه ای داستان کوتاه مکران منتشر شد

  چرا علیرغم کاهش قیمت ارز، قیمت های بازار تغییر نمیکند / نباید به بهانه گردشگری و شادی مردم، به مقدسات توهین شود / مردم منتظر محاکمه مسئولینی هستند که با مفسدین همکاری کردند

  دیدار عمومی مردم با مهندس عبدالله پرتابیان فرماندار شهرستان سیریک

  2هکتار اراضی ملی در سیریک رفع تصرف شد

  سلام روستا ؛سلام ورزش

  مسئولیت یک امانتی است که قطعا باید مراقب آن بود/از زحمات مسولین برای توسعه سیریک قدردانی می کنیم

  استاندار هرمزگان: شرق هرمزگان نقش اساسی و بی بدیل در توسعه اقتصاد کشور دارد

  مدیرعامل آب و فاضلاب شهری هرمزگان:بابت تاخیر در اتمام آب شیرین کن سیریک از مردم عذرخواهی می کنم

  گزارش تصویری سفریک روزه استاندار هرمزگان به سیریک

  عملیات اجرایی تقاطع همسطح ورودی شهر بندرسیریک آغازشد/بلوار شمالی سیریک نیز شروع شد

  کلنگ زنی تلفنی مدرسه کندال سیریک /استاندارهرمزگان از خیرین مدرسه ساز قدردانی کرد

  کلنگ مدرسه استثنایی بمانی سیریک به زمین زده شد/ مهر آینده فراگیران از شر مدرسه تخریبی وکانکس رها می شوند

  بلوار وودی شهر بندرکوهستک پروژه ای مهم و بزرگ/ تا دو ماه آینده مردم می توانند با ماشین هایشان از این بلوار وارد کوهستک شوند

  گزارش تصویری مراسم روزاربعین حسینی در روستای روتان سیریک

  ستاد ساماندهی شورای سالمندان سیریک تشکیل شد/ ایجاد زیر ساخت برای سالمندان

  همایش رهروان شهیدفهمیده درسیریک برگزارشد

  حضور بیش از 200 نفر از سیریک در پیاده روی اربعین حسینی در کربلا

  طغیان رودخانه ها و قطع هشت راه ارتباطی روستاها در سیریک

  استفاده از اخبار با ذکر منبع "نیستان سیریک" مجاز می باشد.

  © 2017 Rovtan News Agency (Rovtan.ir). All rights reserved